Anasayfa
Teknik Bilgiler
Referanslar
Kütüphane
Sertifikalar
Teklif İsteme formu
Site Haritası
 
   
Kütüphane
Geçmişten Günümüze Asansör

Dikey yönde hareket insanlık tarihinin en önemli problemlerinden biri,bu soruna çözüm bulmak için insanlar ilk olarak kaldıraç ve çıkrık benzeri sistemler yapmışlar ve bu sistemlerde kas gücünü kullanmışlardır.13. yüzyılın ortalarına kadar kaldırma araçlarının arkasındaki güç, insan ve hayvan gücü olarak kalmıştır.bununla birlikte Eski Roma İmparatorluğu saraylarında katlar arasında inip çıkan dolapların, yük kaldırmak ve indirmek için bir takım araçların varlığını eski yazıtlardan öğreniyoruz.

17.yüzyılın başlarına gelindiğinde VELAYER adındaki bir fransız mimar bu ilkel aleti biraz daha geliştirerek karşı ağırlık ile daha iyi dengede çalışmasını sağladı.Bu alet elle çevirilerek hareket ettiriliyordu.

1880 ve 1890 yıllarında elektiriğin kullanımı,düşey taşıma mekanizmalarının önündeki perdeyi araladı ve işi daha pratik ve ekonomik hale getirdi. 1803 ve 1804 yıllarında William Strutt ilk insan/yük asansör problemini çözen tasarımı yaptı;bu bir kayış kasnak elle tahrik sistemli bir crane idi.William Strutt’s crane mekanizması, şu ana parçalardan ibaretti :bir fren kasnağı,iki sabit ve iki serbest kasnak, iki nihayesiz kayış ,bir değiştirme kayışı.Fren kasnağı ortada olmak üzere,her iki yanında bir sabit ve bir serbest kasnak bir mil üzerine yerleştirilmiştir. Crane, bir genç tarafından, bantlar el ile çekilmek suretiyle hareket ettirilirdi.

 Bu tarihren 15 yıl sonra Amerikalı Mimar HENRY WATERMAN daha büyük bir dolap yaptı. Henry Waterman ‘ın yük asansörü, Hecker&Brothers tarafından New York City’de monte edildi.Yük kaldırma sistemi imalatçılarının ilklerinden biri olan Waterman, Harper Brothers Publishers için, tasarımı John B. Corlis’e ait buhar makine tahrikli bir yük asansörü yaptı.Ancak bu ilginç bina 1883’te yandı. Yangın emniyetine dikkat ederek,buar kazanı, kömür deposu gibi sistemler birbirinden ayrılarak , 1885’te yük asansörü devreye verildi.Avrupada hemen hemen aynı tarihlerde çıkrık tipi,su ile, buhar tribünü ile çalışan benzer denemeler yapıldı.

1867 yılında EDOUX adında Fransız mühendis uluslar arası Paris sergisi münasebetiyle yeni bir kaldırma makinesi yaptı ve adını ASANSÖR (Asseneeur)koydu bu makine ziyarete gelen misafirleri en yüksek noktaya kadar çıkartıp indiriyordu.1878 yılında yine Paris Sergi’sinde EDOUX Asansör ile 62.5 metreye yüksekliğe çıkarmayı başardı.1880 yılında bu kez Alman fizikçi ERNER VAN SIEMENS yeni bir buluş ortaya çıkardı.MANNHEIM sergisinde elektirikten faydalandı.1889 yılında Paris’te açılan bir sergide ünlü fransız mühendis EIFFEL adını ölümsüzleştirdiği bir de asansör kurdu ve insanlar zahmetsiz bu kuleye çıkarak Paris’i seyretti.

Türkiye’ monte edilmiş en eski asansör Pera Palas Otelin!de halen çalışmakta olan asansördür.Pera Palas oteli’nin yapımı 1881’de başlamış, otel 1892 Ekim’inde açılmıştır Paris’ten İstanbul’a Orient Express treni ile gelen yolcular için inşa edilen otelin işletmesi 1896’da “Compagnie internationale des Grands Hotel” tarafından devralınmıştır.Asansör, otele Orient Express yolcularını ağırlamak için 1982 yılında Fransız Mimar Alexander Valley tarafından inşa edilmiştir.

 1907 senesinde musevi vatandaşımız , iş adamı Nesim Levi, İZMİR’de 155 basamak ile birbirine bağlanan, seviye farkı 60 metreyi geçen iki semt arasında, vatandaşların zorlanmasına gönlü razı olmadığı için su nile çalışan şu anda bulunduğu semte ismini vermiş olan İzmir’in tarihi asansörünü yaptırdı.

19.yüzyılın başlarında dünyada asansörler de yapılan teknolojik devrimler sayesinde hızla ivme kazanarak uluslar arası dev firmalar kurulmuş ve asansörde bir teknolojik devrim yaratılmıştır.

Günümüzde asansörler hızları saniyede 9 metreye çıkan ve 20-25 kişiyle 600 metreye kadar yükselebilen üstün teknoloji ve tasarım ürünleri haline gelmiştir.

Bu gün proje liderliğini Doç. Dr.Serkan Anılır’ın yaptığı Uzay asan sörü projesi, Cambridge Üniversite’si tarafından yüzyılın en büyük 10 projesinden biri seçildi.Proje kapsamında deniz üzerindeki 3.7 km çaplı, iç basıncı ayarlı bir platformdan uzaya (35.000 km) 12-18 saatte ulaşım hedeflenmektedir.

 
DigiPara Liftdesigner We use DigiPara Liftdesigner for elevator drawings